ETIMAT10 C 25A 1P OVERCURRENT CIRCUIT BREAKER C 25A 1M 10KA ASTI
ETIMAT10 C 10A 1P OVERCURRENT CIRCUIT BREAKER C 10A 1M 10KA ASTI
- VAT excl.
VAT incl. (21%)
Part No:
Brand:
ETI-POLAM
22 in stock
Delivery
Delivery time 3-5 working days.
50k products
For your home.
Support
Fast support.
Quality
Top product brands.
Additional information
| Weight | 0,104 kg |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 72 × 17 mm |
| Frequency |
50Hz |
| Voltage type |
Other |
| Built-in depth |
68mm |
| Rated current |
16A |
| Release characteristic |
C |
| Rated insulation voltage Ui |
500V |
| Current limiting class |
3 |
| Over voltage category |
3 |
| Pollution degree |
| Width in number of modular spacings |
1 |
| Degree of protection (IP) |
IP20 |
| Number of protected poles |
1 |
| Rated short-circuit breaking capacity according to EN 60898 |
10kA |
| Connectable conductor cross section solid-core |
1mm2 |
| Connectable conductor cross section multi-wired |
1mm2 |
| Ambient temperature during operating |
-25°C |
| Number of poles (total) |
| Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V |
10kA |
| Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V |
| Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V |
15kA |
| Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V |
15kA |
| Brand | |
| SKU | 008066 |
| EAN | 5904722938137 |
Related products
S303 TX3 B 25A 3P Overcurrent Circuit Breaker B 25A 3M 6KA (ex 605552).
In stock
Part No:
403404
LEGRAND
S303 TX3 D 32A 3P Overcurrent Circuit Breaker D 32A 3M 6KA (ex 605753)
In stock
403758
LEGRAND
S303 TX3 C 25A 3P Overcurrent Circuit Breaker C 25A 3M 6KA (ex 605652)
S303 TX3 C 20A 3P Overcurrent Circuit Breaker C 20A 3M 6KA (ex 605651)