LC1D115P7 115A 3Z 1Z+1R POWER CONTACTOR 115A 3Z 1Z+1R 59KW 230V AC SCREW TERMINALS OR TERMINALS
512,35  VAT incl.
VAT incl. (21%)
Part No: LC1D115P7
Brand: SCHNEIDER ELECTRIC
3 in stock
Delivery
Delivery time 3-5 working days.
50k products
For your home.
Support
Fast support.
Quality
Top product brands.
Description
Stycznik mocy I= 115A [AC-3], styki pom. 1NC+1NO, nap. cewki 230 V AC. Zakres: TeSys – typ produktu:
Additional information
Weight 2,482 kg
Dimensions 205 × 165 × 185 mm
Rated operation power at AC-3, 400 V
55kW
Number of normally open contacts as main contact
Number of normally closed contacts as main contact
Number of auxiliary contacts as normally open contact
Number of auxiliary contacts as normally closed contact
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V
115A
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V
200A
Rated control supply voltage AC 50 Hz
230V
Rated control supply voltage AC 60 Hz
230V
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
Voltage type for actuating
AC
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V
38A
Rated operation power at AC-4, 400 V
18.5kW