LC1D18P7 18A 3Z 1Z+1R POWER CONTACTOR 18A 3Z 1Z+1R 7.5KW 230V AC SCREW TERMINALS
62,11  VAT incl.
VAT incl. (21%)
Part No: LC1D18P7
Brand: SCHNEIDER ELECTRIC
175 in stock
Delivery
Delivery time 3-5 working days.
50k products
For your home.
Support
Fast support.
Quality
Top product brands.
Additional information
Weight 0,356 kg
Dimensions 110 × 90 × 50 mm
Rated operation power at AC-3, 400 V
7.5kW
Number of normally open contacts as main contact
Number of normally closed contacts as main contact
Number of auxiliary contacts as normally open contact
Number of auxiliary contacts as normally closed contact
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V
18A
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V
32A
Rated control supply voltage AC 50 Hz
230V
Rated control supply voltage AC 60 Hz
230V
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
Voltage type for actuating
AC
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V
9A
Rated operation power at AC-4, 400 V
4kW
Brand
SKU 025982
EAN 3389110349535
Related products
DILM 12-10 12A 3Z 1Z POWER CONTACTOR 12A 3Z 1Z 5.5KW 24V AC SCREW TERMINALS
In stock
55,13  VAT incl.
Part No: 276834
Brand: EATON
LC1D80P7 80A 3Z 1Z+1R POWER CONTACTOR 80A 3Z 1Z+1R 45KW 230V AC SCREW TERMINALS OR TERMINALS
In stock
Part No: LC1D80P7
Brand: SCHNEIDER ELECTRIC
LC1K0910B7 9A 3Z 1Z POWER CONTACTOR 9A 3Z 1Z 4KW 24V AC SCREW TERMINALS
Part No: LC1K0910B7
TSM 1 16A 3Z 2Z+2R POWER CONTACTOR 16A 5.5KW 3Z 2Z+2R 400V AC