LC1D150P7 150A 3Z 1Z+1R POWER CONTACTOR 150A 3Z 1Z+1R 80KW 230V AC SCREW TERMINALS OR TERMINALS
652,48  VAT incl.
VAT incl. (21%)
Part No: LC1D150P7
Brand: SCHNEIDER ELECTRIC
10 in stock
Delivery
Delivery time 3-5 working days.
50k products
For your home.
Support
Fast support.
Quality
Top product brands.
Description
Stycznik mocy I= 150A [AC-3], styki pom. 1NC+1NO, nap. cewki 230 V AC. Zakres: TeSys – typ produktu:
Additional information
Weight 2,488 kg
Dimensions 200 × 165 × 185 mm
Rated operation power at AC-3, 400 V
75kW
Number of normally open contacts as main contact
Number of normally closed contacts as main contact
Number of auxiliary contacts as normally open contact
Number of auxiliary contacts as normally closed contact
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V
150A
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V
200A
Rated control supply voltage AC 50 Hz
230V
Rated control supply voltage AC 60 Hz
230V
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
Voltage type for actuating
AC
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V
50A
Rated operation power at AC-4, 400 V
22kW
Brand
SKU 036236
EAN 3389110476071
Related products
DILM 12-10 12A 3Z 1Z POWER CONTACTOR 12A 3Z 1Z 5.5KW 24V AC SCREW TERMINALS
In stock
55,13  VAT incl.
Part No: 276834
Brand: EATON
LC1D115P7 115A 3Z 1Z+1R POWER CONTACTOR 115A 3Z 1Z+1R 59KW 230V AC SCREW TERMINALS OR TERMINALS
In stock
Part No: LC1D115P7
Brand: SCHNEIDER ELECTRIC
LC1D18P7 18A 3Z 1Z+1R POWER CONTACTOR 18A 3Z 1Z+1R 7.5KW 230V AC SCREW TERMINALS
Part No: LC1D18P7
DILM 50 50A 3Z POWER CONTACTOR 50A 3Z 22KW 230V AC SCREW TERMINALS